Ako mi otužovanie zlepšilo nielen zdravie

V prvom rade musím podotknúť, že popri otužovaní som pracoval na svojom zdraví  aj vo viacerých oblastiach ako je to, že som začal viac športovať v prírode a na čerstvom vzduchu, prestal som piť alkohol, zo svojho jedálnička sa snažím vyraďovať  polotovary a začal som piť domáci kefír, pridal som prechádzky v v prírode  na čerstvom vzduchu. V zime spím pri vypnutom radiatore a pokial je vonku teplejšie aj pri otvorenom okne.

Z toho vyplýva že okrem otužovania sa na zlepšení mojho zdravia podielalo viacero faktorov. Avšak otužovanie a s tým spojené zahrievanie sa športom beriem ako najdôležitejšiu zložku tohoto zlepšenia.

Otužovanie u mňa prinieslo obrovskú zmenu životného štýlu a pohľad na samého seba.  Začal som si viac vážiť svoje zdravie. Začal som vnímať viac moje telo a zistil som prečo a ako sa môj organizmus správa v určitých situáciách.

V prvom  rade musím napísať že otužovanie u mňa spôsbuje radosť zo života. Počas plávania v ľadovej vode sa uvoľnujú hormóny šťastia. Všetko je to doplnené športom a pobytom v prírode. Človek ako keby si resetoval mozog, niečo podobné ako pri alkohole, avšak nenastáva fáza opice a zlej nálady.

Odkedy sa otužujem nenašla mi moja zubárka zubný kaz aj napriek tomu, že konzumujem veľa sladkého /najmä pred otužovaním/. Myslím si že to bude asi lepšou obranyschopnosťou. Taktiež by to mohlo spôsobovať ochladenie slizníc počas plávania v ľadovej vode. Možno to bude spôsobené celkovým životným štýlom. Ale ani priateľka ho nemá odkedy sa otužuje. Zaujimavé je, že predtým som zubný kaz mával neustále.

Predtým ako som sa začal otužovať , trpel som častými herpesmi hlavne v zime alebo keď som prechladol. Prvú sezónu, ak sa vyskytol nejaký , tak len drobný a ihneď sa vyliečil. Takisto som mával často afty v ústach.

Často pri zmene počasia som trpel bolesťami v kolenáchNebolo to nič strašné ale aj tento problém sa tužovaním vyliečil.

Môj najväčší problém bol a ešte stále je tonzilo-pharingitýda . Tento problém pokračoval aj počas prvej a druhej sezóny a to tak, že po otužovaní sa mi niekedy zapálilo hrdlo. Nebolo to však bolestivé iba keď som zatlačil prstom v učitom bode pri hlasivkách. Tretiu sezónu našťastie mám už veľmi slabučké príznaky a to len vtedy ak som dlho v mraze na vzduchu a v ľadovej vode. Prejavuje sa to aj jemným zachrípnutím.  Ale imunita to ešte v ten deň dá do poriadku a na druhý deň.

Od kedy sa otužujem som nemal poriadnu teplotu, najvyššiu nameranú teplotu som mal max 37.5. Počas tretej sezóny  v októbri som síce dostal chrípku ale príznaky boli miernejšie, s teplotou max 37.3 a najdôležitejšie je že som ju vyliečil bez antibiotík a iných liekov.

Moje telo lepšie znáša chlad, teplotné zmeny, má lepšiu termoregulácia a zahrieva sa pohybom alebo námahou oveľa rýchlejšie ako predtým. V lete naopak sa až tak neprehrieva.

Mám oveľa lepší a pokojnejší spánok a hlavne po otužovaní keď som unavený skôr zaspím.

Mám odolnejšie sliznice dýchacích ciest. Nie sú až tak citlivé na chlad a aj pri mínusových teplotách sa mi lepšie dýcha. Sú oveľa silnejšie a odolnejšie aj voči infekciám.

Celková obranyschopnosť organizmu je oveľa silnejšia.

Pleť mám lepšiu a viac prekysličenú a to sa odráža aj na jej lepšej kvalite.

Mával som predtým často kožné plesne, ktoré som musel liečiť antimikotikami a mastičkami.Teraz už nemávam.

Vďaka otužovaniu som sa zúčastnil na výskume hnedého tuku kde som mal viaceré odbery krvy, PET CT a PET MRI vyšetrenie. Takže som mal kompletnú prehliadku zdravotného stavu s bonusom hnedého tuku BAT. Tento tuk má priaznivé účinky na zdravie organizmu. Viac informácií v mojom článku o BAT

Keď som bol naposledy na lekárskej prehliadke, aj napriek tomu že sa mi obvodná lekárka snažila nájsť nejakú chorobu nič mi nenašla a poznamenala, že takého zdravého človeka tak často nevidí. Myslím si však, že mám ešte veľa čo vylepšovať na svojom zdraví  a čo sa týka otužovania som stále na začiatku.

ďalej >> ako som sa zúčastnil BAT výskumu

<< späť do menu