Otužovanie a hormóny

pre správne fungovanie tela je dobré ak telo vylučuje hormóny a zároveň im aj načúva.

IRISÍN sa uvoľňuje pri námahe svalmi. Tento hormón potom mení biely tuk na hnedý BAT tuk, a tento následne spaľuje kalórie vytváraním telesného tepla. Vedci objavili že tento hormón zvyšuje aktivitu génov a bielkoviny UCP1 , ktorá sa podieľa na premene bieleho WAT tuku na hnedý tuk. Taktiež objavili že Irisín zvyšuje energiu využívanú hnedým tukom a tak napomáha spaľovaniu kalórií (2016, Li-Jun Yang, University of Florida).

HORMÓNY ŠTÍTNEJ ŽLAZY tiroxín (T4) and trijódtyronín (T3) sú jód obsahujúce hormóny ktoré sú vylučované zo štítnej žlazy do krvného obehu a ich úloha je v regulovaní metabolizmu.  Tieto hormóny zvyšujú rýchosť metabolizmu v kľudovom stave tým že ovplyvňujú rýchlosť metabolizmu buniek. Väčšina z nich sú naviazané na krvné bielkoviny a iba maličká časť obieha voľne.  Hypotalamus vníma nízku hladinu T3 a T4 a odpovedá uvoľnovaním TRH čo je Tyreotropín uvoľňujúci hormón. TRH potom stimuluje hypofízu aby produkvala hormón TSH. TSH potom stimulije štítnu žľazu aby produkovala T3 a T4 tak aby sa ich hladina vrátila do normálu.

Hormóny štítnej žlazy udržujú a regulujú produkciu tepla stimulovaním UCP (UCP1 a novoobjavené UCP2 a UCP3 tzv. rozpojovacie bielkoviny - uncoupling proteins ), čo má za následok zvýšenie produkcie tepla - termogenéza. Preto je ich rola k prisposobeniu organizmu na chlad dôležitá. UCP1 je obsiahnutá v hnedom tuku kde vytvára teplo. UCP1 je dôležitým prostredníkom v efektoch hormónov štítnej žlazy v energetickej rovnováhe.

Novoobjavený proteín UCP2 je obsiahnutý v celej rade tkanív ako biely tuk WAT, kostrové svalstvo alebo imunitný systém. T3 súčasťou kostrového svalstva a je spojovaný s celo-telovým metabolizmom. Primárna funkcia týchto proteínov ešte nie je preskúmaná ale sekundárna funkcia je spojovaná s ovplyvňovaním (nie regulovaním) energetického metabolizmu.

Nedostatok hormónov štítnej žlazy - hypotyroizmus má za následok precitlivenosť na chlad, únavu a spomalený metabolizmus a priberanie na váhe atď. Keď telo produkuje príliš veľa hormónov T3 a T4 hypertyroizmus, telesná teplota stúpa. Aj malý vzostup alebo pokles úrovni týchto hormónov môže zmeniť telesnú teplotu.

Podľa výskumu švédskych vedcov z Karolínskej inštitúcie, štítna žlaza produkuje hormóny ktoré ovplyvňujú zužovanie ciev a to určuje koľko tepla uniká z tela. Vedci študovali myš ktorá mala hypothiroizmus  tak že mala zmutovaný receptor reagujúci na hormóny šťítnej žľazy TRalpha 1. TRalpha 1 je obsiahnutý v niektorých tkanivách ako centrálny nervový systém, kosti a svaly. Zmutovaný receptor nereaguje na hormóny štítnej žlazy. Cez infračervené snímanie sa ukázalo že pri izbovej teplote cievy na chvoste myši sa nesťahujú riadne a tak sa veľa tepla stráca. Myš tak nevie udržať teplotu tela riadne a potrebuje si vytvoriť teplo cez jej hnedý tuk. Aktivácia hnedého tuku zapríčiňuje zvýšenú energetickú potrebu a tak sa myši zvýši metabolizmus aj keď je hypotyroická.  Keď vedci dali myši liek midodrín aby jej umelo zvýšili stiahnutie ciev, strata tepla z chvosta sa znížila a myš si mohla udržiavať teplotu tela, zároveň sa hnedý tuk "vypol".

HORMÓNY ŠŤASTIA: existujú výskumy ktoré naznačujú že ponorenie sa do chladnejšej vody uvoľnuje niektoré hormóny šťastia. Podľa výskumu českých vedcov z roku 2000, vnorenie sa do vody chladnejšej ako 14 °C na 1 hodinu zvýšilo hormón DOPAMÍN v krvi o 250%,
a NORADRENALÍN o 530%. Fyziologické zmeny spôsobené ponorením sa do vody sú sprostredkované pomocou humorálneho riadenia a zmeny spôsobené chladom sú dôvodom hlavne zvýšenej aktivity sympatického nervového systému.

DOPAMÍN má za následok pocit blaha a potešenia, eufórie a takisto kontroluje chuď do jedla.

NORADRENALÍN vytvára pocit vzrušenia, pocit šťastia, bdelosť, motivovanosť. Pôsobí proti depresii, kontroluje chuť do jedla, energiu a sexuálne prebudenie.

Aj keď existuje veľmi málo výskumov v tejto oblasti, otužilci pociťujú a popisujú stavy ktoré sa podobajú na uvoľnovaniu hormónov šťastia ako je ENDORFÍN. Tento má za následok pozdvihnutie nálady, eufórie. Čím viac ho je tým ste šťastnejší! Je to prírodný liek proti bolesti. Podľa jednej teórie vystavenie sa chladnej vode spôsobuje bolesť, ktorú sa potom telo snaží potláčať pomocou hormónov ako je ENDORFÍN.

Ďalšie hormóny, ktoré môžu pri otužovaní spolupracovať sú:

ENKEFALÍN: Obmedzuje prenos tupej bolesti, redukuje depresiu.
GABA: Nachádza sa v centralálnej nervovej sústave,proti stresu , úzkosti, panike, bolesti; pocit pokoja, udržuje kontrolovanie sa a sústredenosť.
OXYTOCÍN: Stimulovaný dopamínom. Podporuje sexuálne prebudenie.

LEPTÍN: Otužovanie môže ľuďom trpiacim obezitou napraviť počúvanie signálov, ktoré im vysiela ich biely tuk. Hormón LEPTÍN reguluje Vašu váhu spôsobom aký je uvedený na nasledujúcom diagrame:

Keď máme uvoľneného veľa tohoto hormónu v krvi tak náš mozog to vyhodnotí tak že sme najedení a máme pretať jesť. Naopak keď ho máme málo v krvi tak sme hladní a túžime po jedle. Keď sa LEPTÍN naviaže na receptory v časti mozgu-hypotalame tak sa stymuluje vylučovanie chemikálií, ktoré potlačujú apetít. Ľudia s poruchov citlivosti na leptín v hypotalame jedia nekontrolovane.

Čím viac leptínu telo má tým viac sa naň stane rezistentné. Ľudia trpiaci obezitou majú masu bieleho tukového tkaniva, ktorá produkuje veľmi veľa LEPTÍNU ale ich telo nepočúva čo mu signalizuje tento hormón. Majú veľmi slabú citlivosť na tento hormón.

Túto resistivitu na signály LEPTÍNU môźe podľa niektorých vedcov napraviť pravidelné otužovanie. Pravidelným otužovaním, telo môže znovu začať reagovať na tento hormón.