Prečo chlad bolí

Pri plávaní v ľadovej vode, pokial sa otužujete bez neoprénových pomôcok, sa Vám určite stáva že Vám skrehnú prsty a dokonca Vás bolia natoľko, že už vo vode dlhšie nemôžete vydržať. Taktiež je pravda, že skrehnuté končatiny bolia oveľa viac, stačí keď pri výstupe z vody šlapnete na vyčnievajúci kamienok.  Skúste sa ale zamyslieť ako je to možné? Na pokožke máme umiestnené senzory bolesti t.j. nervové zakončenia - nociceptory, ktoré ak sú podráždené posúvajú  impulzy  /založené na zmene potenciálu - napätia/ - signály bolesti ďalej cez nervové vlákna až do mozgu. Tieto impulzy sú vytvárané a posúvane po nervovom vlákne pomocou  kanálov obzvlášť na báze sodíkových iónov. Zvláštne ale je, že v chladnom prostredí ako je studená voda by mali byť nervy spomalené a nefunkčné a tak by sme nemali cítiť bolesť. Ako je teda možné že bolesť napriek tomu cítime, ba dokonca ešte intenzívnejšie?  Samozrejme ak by sme necítili bolesť z chladu, nebolo by to pre nás dobré. Veď bolesť je signál pre to aby sme sa vyvarovali ďalšiemu pobytu vo vode a neprišli tak k nepríjemným zraneniam ako sú omrzliny. Príroda to preto tak zariadila že okrem klasických kanálov vytvárajúcich prenos potenciálu - impulzov na povrchu nociceptorov / nervových zakončení - senzorov bolesti / sú ešte pomocné sodíkové kanály nazvané NaV1.8. Klasické kanály sa v chlade nachádzajú v akomsi zamrznutom spomalenom stave nazývanom pomalá inaktivácia ale vďaka NaV1.8 kanálom, ktoré sú taktiež v spomalenom stave, ale aj tak dokážu generovať v nerve akčný potenciál na prenos vzruchov bolesti ďalej aj pri teplote pokožky 10 stupnov C. 

Pri normálnej teplote noniceptory používajú klasické Na kanály na signalizovanie bolesti. NaV1.8 nie sú zapájané, pretože ich prah aktivácie je príliš vysoký. Počas ochladenia sa však elektrický odpor bunkovej membrány noniceptoru zvýši a tak izolácia medzi vonkajškom a vnútrom bunky je lepšia. Takto sa tok sodíkových jónov nestráca skratovaním v membráne nociceptorov a dosiahne sa potrebný vysoký prah pre aktiváciu pomocných NaV1.8 kanálov.  Znamená to teda že pri pobyte v chlade je chladová bolesť a bolesť v chlade /napr. pri poraneni kože/ prenášaná za pomoci NaV1.8 kanálov.

Keď vedci odstránili myšiam žijúcim v prírode kanál NaV1.8 z ich genetického kódu, divo žijúce myši cítili chlad vďaka chladovým receptorom ale boli v ohrození života keďže necítili bolesť z chladu ani bolesť v chlade.

Pre zaujímavosť, klasické Na kanály bolesti môžu byť blokované jedom Tetrodoxtrinom TTX ktorý produkujú baktérie v rybe Fugu konzumovanej hlavne v Japonsku ako nebezpečné suši. Avšak TTX jed nepôsobí na kanály NaV1.8. 

ďalej >> svaly a tvorba tepla

<< späť do menu

reakcie na článok:

pošlite reakciu na článok: