Svaly a otužovanie

Priečne pruhované alebo kostrové svalstvo je dôležitý faktor pri vytváraní tepla v ľudskom organizme.  Teplo je vytvárané kontrakciami svalstva.  Zistilo sa že svaly vytvárajú až 70% z celkového tepla produkovaného v ľudskom tele. Dôležitú úlohu v regulovaní tepla plní krv. Pri prehriatí organizmu krv odvádza teplo z jadra a pracujúceho svalstva smerom von.

Zaujímavé je, že externá teplota mení svalové napätie. Chlad zvyšuje toto napätie, zatial čo teplo má uvoľňujúci účinok.

Keď teplo vo vnútri tela klesne na príliš nízku teplotu, termoreceptory v koži pošlú odkaz do hypotalamu v mozgu. Následne sa vyšle signál kostrovým svalom a tie sa začnú mimovoľne sťahovať a uvoľnovať. Tento proces sa volá triaška, ktorá krátkodobo zvyšuje teplo v tele. Triaška je účinný spôsob ako zahriať telo, ale môže trvať len krátkodobo, pretože pri dlhšom trvaní ničí svalstvo.

Existuje ale ešte jeden novoobjavený faktor ako svaly vyrábajú teplo a to bez svalovej kontrakcie.  Je známe, že hnedý tuk BAT pomáha pri vytváraní tepla tak, že v chlade premieňa tradičný biely tuk na teplo. Zistilo sa, že keď bol myši tento tuk chirurgicky odstránený, bielkovina sarkolipín nachadzajúca sa v svalových bunkách, pomáhala zahrievať myš cez spalovanie energie aj napriek tomu, že jej svaly nevytvárali kontrakciu.

Niektoré myši bez hnedého tuku vedci geneticky pozmenili tak, že im odobrali ešte aj salkolipín. Tieto potom vystavili teplote 4 °C. Všetky takto vystavené myši do desiatich hodín umreli na podchladenie. Naopak hlodavce ktoré mali salkolpín si aj pri nízkych teplotách udržiali svoju telesnú teplotu v normále a ostali na žive.

Predokladá sa, že u ľudí má salkolipín rovnakú funkciu ako u myší a rovnako sa podiela na produkcii tepla - termogenéze aj bez triašky.

ďalej >> ako chlad mení črevnú mikroflóru

<< späť do menu