Ako som sa zúčastnil výskumu hnedého tuku - BAT

>>préjsť na článok čo je to BAT - hnedý tuk

Ako otužilec som sa zúčastnil na medzinárodnom výskume hnedého tuku. Vedci predpokladajú, že otužilci s nižším BMI indexom majú väčšie zásoby tohoto dobrého tuku. Hnedý tuk pomáha odburávať biely tuk, ktorý zapríčiňuje obezitu. Naviac hnedý tuk pomáha vyrovnávať prijem a výdaj kalórií v tele. Získané poznatky potom môžu využiť pri výrobe lieku, ktorý by mohol  pomôcť schudnúť ľuďom trpiacim obezitou.

Výskum na ktorom som sa zúčastnil prebiehal v dvoch meracích dňoch alebo fázach. Prvá fáza bolo vyšetrenie v teple a druhá v chlade. V každom dni som absolvoval hlavné vyšetrenia nepriamou kalorimetriou, FDG-PET CT a FDG-PET MRI plus ďalšie menšie merania a odbery krvi. Vedci potom porovnávali rozdiel medzi týmito dvomi meracími dňami teda rozdiel medzi meraniami pri izbovej teplote a v chladnom prostredí.

Nepriama kalorimetria vlastne určila aký silný mám bazálny metabolizmus, alebo spotrebu energie v kľudovom stave. Ležal som v kľude a dýchal som do špeciálnej masky prístroja napojeného na počítač. Merali akú mám spotrebu kyslíka a koľko vyprodukujem CO2 dýchaním.

Vyšetrenie FDG-PET CT bolo vyšetrenie pomocou počítačovej tomografie. Do žily mi vpichli dávku 18F-fluorodeoxzglukózy (18F-FDG). Je to vlastne jemne radioaktívna glukóza, ktorá sa dobre dostáva do tkaniva hnedého tuku. Tým že je radioaktívna tak sa dá ľahko pozorovať CT prístrojom.

FDG-PET MRI vyšetrenie je robené pomocou elektomagnetického poľa. Vraj toto vyšetrenie zistí aj drobný nádor a veľmi dobre rozlíši hnedý tuk od ostatného tkaniva. Bolo to celkom hlučné a fúkalo tam a trochu obalený ako balík ale ináč vpohode. Keďže prístroj obsahuje silné magnety nemohol som mať na sebe ani kov okrem zubných blomb.

Počas druhého dňa som bol pred meraniami schladený špecialnou vestou v ktorej cirkulovala chladná voda asi cca 6-8 °C.  Senzormi nalepenými na svaloch sa kontrolovalo či sa mi nespustila triaška. Po pol hodine ochladenia organizmu som absolvoval všetky vyšetrenia tentoraz s chladovou vestou na sebe. Celé to trvalo asi tak 3-4h, ale keďže som otužilec dalo sa to v pohode vydržať. 

Výsledky boli pre mňa veľmi prekvapujúce. Namerali mi najviac hnedého tuku spomedzi všetkých zúčastnených otužilcov (dokonca aj dlhoročných) a to niečo nad 400 cm³ (367g). Keďže sa otužujem len 3 sezónu a pokladám za úplného začiatočníka v zimnom plávaní, toľko hnedého tuku som nepredpokladal. Utvrdilo ma to, že spôsob ako sa otužujem je veľmi účinný.

Navyše mi to pomohlo vysvetliť prečo sa moje telo správa v určitých situáciách tak ako sa správa. Napr. pre mňa je dosť ťažké pribrať na váhe a telo si udržiava stále takú istú váhu, ak aj chcem pribrať musím značne zvýšiť príjem kalórií. Hnedý tuk mi samozrejme pomáha aj pri plávaní v ľadovej vode a vyhrieva ma.

<<späť do menu